Szanowni Państwo,

 

Nie mamy bezpośredniego wpływu na ceny energii cieplnej, odgórnie zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) na podstawie taryf poszczególnych producentów, jednakże możemy za pomocą innych metod obniżyć zużycie ciepła w swoich budynkach..

W nadchodzącym sezonie grzewczym będzie to szczególnie istotne ze względu na drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej, gazu j i ciepła. Dlatego zachęcamy Państwa do racjonalizacji zużycia ciepła (ogrzewania i ciepłej wody) i jego oszczędzania. Mniejsze zużycie ciepła pozwoli ograniczyć wpływ ceny paliw i cen ciepła na domowy rachunek.

 

CIEPŁO

Racjonalne korzystanie ze sprawnie działających zaworów termostatycznych zamontowanych przy poszczególnych grzejnikach pozwala utrzymać komfort cieplny w mieszkaniu, a jednocześnie zaoszczędzić duże ilości energii cieplnej w całym budynku.

Przy wysokich temperaturach zewnętrznych zawór może okresowo zamykać dopływ ciepła do grzejnika ponieważ temperatura w pomieszczeniu jest wyższa lub równa temperaturze nastawy. Zjawisko "zimnych kaloryferów" to zjawisko normalne, a nie postrzegane jako awaria ogrzewania.

Odpowiednie regulowanie zaworami termostatycznymi - w zależności od potrzeb - zmniejszy lub zwiększy dopływ ciepła do grzejnika, a tym samym temperaturę w mieszkaniu.

 

Oszczędzać ciepło można prostymi metodami:

Dostosuj temperaturę do potrzeb, pory dnia i rodzaju pomieszczeń

Optymalna temperatura w pomieszczeniach to średnio 20°C, ale zależy od pomieszczeń np. w kuchni wystarczy 18°C (gdy gotujemy mamy dodatkowe źródło ciepła), w sypialni na noc 18°C. W ciągu dnia potrzebujemy wyższej temperatury, niż nocą - stąd przed pójściem spać warto przesunąć termostat na mniejszy poziom- np. do  16°C°C

Należy przykręcać zawody grzejnikowe, gdy wychodzimy na dłuższy czas z mieszkania, nocą, a także w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywamy. Obniżenie temperatury w mieszkaniu o jeden stopień zmniejsza zużycie ciepła (a tym samym koszty) o około 5%!

Prawidłowo wietrz pomieszczenia

Pomieszczenia wietrz krótko i intensywnie, zakręcając wcześniej termostaty przy grzejnikach. Gdy poczujesz powiem świeżego powietrza w pokoju zamknij okno. Zimne powietrze szybko się ogrzeje. Zimne powietrze jest cięższe od ciepłego i po otwarciu okna opadnie na podłogę, wzbijając jednocześnie ciepłe powietrze do góry. Nastąpi naturalna cyrkulacja powietrza. Po zamknięciu okna odczekaj 10 min. i odkręć termostat.

 

Kontroluj ciepło - wychodząc z domu ogranicz ogrzewanie

Kontroluj ogrzewanie korzystając z opomiarowania kosztów ciepła i używając zamontowanych na grzejnikach termostatów. Wychodząc z domu ogranicz ogrzewanie - przesuń termostat na poziom I-II.

 

Nie zasłaniaj grzejników meblami i zasłonami

Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20% ciepła! Ciepło zamiast ogrzewać pokój krąży i jest pochłaniane przez materiały i meble. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od grzejnika. Zasłony i firanki powinny sięgać maksymalnie do parapetu nad grzejnikiem.

Unikaj otwieranie okien w częściach wspólnych

Unikaj otwierania okien w części wspólnej budynku bez powodu - wychłodzone klatki schodowe pobierają ciepło z mieszkań obniżając panującą w nich temperaturę. Warto też rozejrzeć się po swoim budynku, czy nie znajdziesz miejsc takich jak suszarnie, pralnie, pomieszczenia gospodarcze, piwnice gdzie temperatury są zbyt wysokie - warto je ograniczyć.

Zamykaj drzwi do klatek schodowych

 

Korzystaj z energii słonecznej w ciągu dnia, a na noc zasłaniaj okna

Jeśli Twoje mieszkanie jest w nasłonecznionym miejscu nie zasłaniaj okien w mieszkaniu w ciągu dnia. W naturalny sposób ogrzejesz mieszkania. Na noc używaj żaluzji, zasłon lub , okiennic, dzięki którym zasłaniając okna, zapobiegasz zbędnym utratom ciepła.

Pamiętaj! Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 2°C to oszczędność 5% ciepła, a 4°C to aż 10% oszczędności  ciepła.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Dobrzec wspólnie z Energa Ciepło Kaliskie wprowadziła również kilka technicznych zmian w ustawieniach urządzeń cieplnych i instalacji odbiorczej, które pomogą, w skali wszystkich zarządzanych przez spółdzielnię budynków mieszkaniowych, oszczędzić ciepło.

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WODA

Często ilość zużytej wody nie wynika tylko z autentycznych potrzeb, ale także z pozornie drobnych zaniedbań i niedopatrzeń. Największe straty wody, które są przyczyną powstawania tzw. niedoborów to efekt nieszczelnych i przeciekających kranów, kurków oraz spłuczek.

Sprawdź czy Twoje instalacje wodociągowe nie mają przecieków. Odczytaj swój wodomierz     przed i po dwugodzinnym niekorzystaniu z wody. Jeżeli nie wykazuje dokładnie tego samego stanu – masz przeciek. Pamiętaj: sprawdzaj regularnie szczelność spłuczki i kranów w domu.

STRATY WODY W PRZYPADKU NIESZCZELNYCH KRANÓW, KURKÓW, SPŁUCZEK

Ilość wody/10sek

l/godz

l/dobę

m3/rok

10 kropli

0,7 l

17 l

6100 l = 6 m3

30 kropli

3 l

72 l

26 800 l = 26 m3

Strużka wody 1mm

9 l

216 l

78 900 l = 78 m3

Strużka wody 3mm

36 l

864 l

315 000 = 315 m3

 

 

JAK RACJONALNIE ZUŻYWAĆ WODĘ?

-Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, golenia i podobnych czynności wykonywanych przy umywalce.

-Jeżeli korzystasz z wanny napełnij ją do połowy lub jednej trzeciej. Jedna kąpiel może oznaczać wówczas oszczędność nawet 100l wody.

-Skróć czas kąpieli pod prysznicem. 10-minutiwy prysznic to zużycie nawet  180l wody. Podczas krótkiego 4-minutowego prysznica zużyjemy jedynie 60l.

-Unikaj zbędnego spłukiwania toalety np. po wrzuceniu do niej śmieci, niedopałków papierosów, chusteczek higienicznych. Pamiętaj, ze miska ustępowa to nie kosz na śmieci.

-Używaj programów oszczędnościowych w pralkach i zmywarkach. Korzystaj z nich zawsze, gdy nie załadujesz pełnego wsadu albo gdy ubrania lub naczynia są lekko zabrudzone.

-Można zainstalować wodooszczędne końcówki pryszniców, ograniczniki przepływu. Można wyregulować również ilość wody zużywanej przez spłuczkę przy jednorazowym spłukaniu

-Uszczelnij spłuczki w toaletach, nieszczelne baterie przy umywalce, zlewozmywaku i wannie. Szczelność spłuczki można sprawdzić wpuszczając barwnik spożywczy, jeżeli barwik pojawia się w misce oznacza to, ze spłuczka jest nieszczelna. W zależności od stopnia nieszczelności ze spłuczki można wyciekać dziennie 50l wody, a z nieszczelnego kranu 30l, co razem daje prawie 30m3 rocznie.